Ako sa mám správne starať o jazvu po cisárskom reze?

Inštrukcie, ako sa starať o brucho a jazvu po cisárskom reze by ste mali dostať už v pôrodnici na oddelení šestonedelia. Veľmi dôležité je kontaktné dýchanie, správne polohovanie a chôdza. Toto je základ pre to, aby sa rana a svaly brucha dostali správnym spôsobom do želaného stavu, plnili svoju funkciu a nespôsobovali neskôr problémy. Zároveň by ste mali začať cielene ošetrovať oblasť poranenia, teda miesto rezu.


Ženy po cisárskom reze sa veľmi často boja dotknúť rany a majú pocit, že ak je tá oblasť prekrytá, platí zákaz dotyku. To je mylné presvedčenie, práve dotyk je jedna z najjemnejších foriem, ako sa opäť dostať k sebe, ako sa so svojim telom spriateliť a opäť fungovať v rámci svojho tela a zmeny, ktorou prešlo.


Kým je rana prekrytá, tak využívam kontaktné dýchanie a jemný dotyk a hladenie v oblasti brucha. Kontaktné dýchanie znamená, že si svoje dlane položím na oblasť rany a skúšam dýchať bránicou a smerovať dychovú vlnu až pod dlane. Pri nádychu budete cítiť, že dlane jemne stúpajú nahor a pri výdychu klesajú. Okrem dýchania do oblasti panvy, je vhodné si jemne hladiť brušnú stenu v smere peristaltiky.

Po odkrytí rany sa môžete začať rany dotýkať. Skúste si ju nahmatať, prejsť po nej jemne prstom, aby ste vnímali, kde sa presne rana nachádza a aká je. Následne môžete priložiť celú dlaň na poranenú oblasť a vytvoriť jemný plošný tlak. Je vhodné pracovať aj s ťahom do všetkých smerov. Treba však rešpektovať bolesť.


Rana po uvoľnení stehov je už jazvou a je pripravená na pravidelné masírovanie. Toto je skutočne veľmi žiadúca starostlivosť o vaše bruško po cisárskom reze. Použiť môžete ľubovoľný olej lekárenskej kvality (napríklad olivový, ľubovníkový, konopný, kokosový) a jemnými krúživými pohybmi ranu masírovať. Masírujte samotnú jazvu, nebojte sa jej dotýkať a tiež miesta nad ranou a pod ňou, teda celé jej okolie. Takúto masáž vykonajte každý deň. Okrem masáži je veľmi vhodné pracovať v oblasti poranenia aj plošne. To znamená, že si položíte ruku na podbruško a vytvárate ňou jemný ťah rôznymi smermi – hore, dole, doprava, doľava, šikmo hore. Snažíte sa udržať jemné napätie a predýchať ho. Tkanivá vtedy povolia, uvoľní sa napätie, vy sa ľahšie rozdýchate, no a týmto spôsobom podporuje správne hojenie rany a jazvy.


Okrem takéhoto samo ošetrenie je vhodné začať aktivovať panvové dno a jemne izometricky zapínať brušnú stenu. Najvhodnejšie sú cvičenia cez aktiváciu periférnych častí tela. Napríklad v ľahu na chrbte, s pokrčenými dolnými končatinami môžete skúšať zatláčať do podložky raz ľavé chodidlo, raz pravé, potom ľavú a pravú lopatku. Alebo s výdychom vťahovať panvové dno, a s nádychom ho uvoľňovať. Neskôr skúšajte vťahovať a uvoľňovať aj brušnú stenu. Takéto jemné cviky sú veľmi vyživujúce pre celé vaše telo a nervový systém. Okrem cvičení v ľahu na chrbte, môžete takéto jemné aktivácie prevádzať aj na boku. Keď už necítite ťah z jazvy, z podbruška a ste schopná sa v stoji napriamiť, môžete si začať líhať na brucho. Je to veľmi uvoľňujúce aj čo sa týka bolesti chrbta.


V prípade, ak nie ste schopná pozrieť sa na svoje poranenie, prípadne sa dotknúť svojej jazvy, ideálne je vyhľadať odbornú pomoc. So skúseností vieme, že v tomto stave sú ženy schopné fungovať mesiace až roky, až nastáva odcudzenie v danej oblasti. Ženy akoby vytesnia podbruško zo svojho vnímania, pretože cisársky rez bol pre ne príliš stresujúci a zahlcujúci zážitok. Keď ste sa už dostali do takéhoto vážneho stavu, bez odbornej pomoci sa väčšinou nezaobídete.

Práve intímna fyzioterapia vám dokáže pomôcť prinávrátiť sa k danej oblasti podbruška a celej panvy. U nás v Intimfyzio pracujeme citlivým spôsobom a pomôžeme vám opäť zvedomiť si danú oblasť svojho tela, naučiť sa jej dotýkať. Takáto terapia je väčšinou sprevádzaná aj slzami a uvoľnením emócií. Je to však prirodzený spôsob, ako si celú situáciu znovu zobrať pod kontrolu a spracovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *